Klawiatura dla gracza w cenie powyżej 100 zł często uważana jest za fanaberię – nawet wśród samych graczy. Często jednak okazuje się, że taka inwestycja ma sens i realne przełożenie na grę. Klawiatura gamingowa jest specyficzna i znacznie różni się od standardowej. Czym kierować się przy jej zakupie?

Taką klawiaturę od zwykłej odróżnia przede wszystkim budowa, mechanizm działania (producenci kładą nacisk na dopracowanie feelingu i odbicia klawiszy), a także specjalne dodatki, takie jak podświetlenie czy „poduszki” pod dłonie. Wszystkie klawiatury jednak łączy jedno – powinny być podpinane do komputera za pomocą kabla. Klawiatury bezprzewodowe być może eliminują jeden kabel z plątaniny różnych, jednak lubią zawieszać się podczas intensywnej gry. Klawiatura gamingowa służy wygodzie gracza i osiąganiu lepszych wyników. W co jeszcze powinna być wyposażona i jakie wyróżniamy rodzaje?

Przełączniki – co to takiego i jakie wybrać?

Na szybkość reakcji w grze największy wpływ maja przełączniki, w które wyposażona jest każda klawiatura dla gracza. Najpopularniejsze są niemieckie przełączniki Cherry MX, które możemy podzielić na kilka różnych wersji. Różni je potrzebna siła nacisku, feeling, głośność i specyfika kliknięcia. Przed zakupem warto obejrzeć dostępne klawiatury pod tym kątem.

Oto 3 najpopularniejsze rodzaje Cherry MX:

  • cherry MX Red (najczęściej używane, klawisze mają najmniejszą siłę nacisku – 45 g),
  • cherry MX Blue (o sile nacisku 50 g, dla osób dużo piszących podczas gry),
  • cherry MX Brown (rozwiązanie łączące dwa poprzednie – sprawdza się zarówno przy grach, jak i w codziennym użytkowaniu).

 

A jakie wyróżniamy same klawiatury i na jaką się zdecydować?

Klawiatura dla gracza – rodzaje

W zależności od mechanizmu działania oraz stopnia zaawansowania i potrzeb gracza, klawiatury można podzielić na 3 rodzaje:

  • klawiatura gamingowa mechaniczna,
  • membranowa,
  • hybrydowa.

Klawiatura dla gracza typu mechanicznego jest najlepszą opcją dla zaawansowanych gamerów. Jest ona wykonana z dbałością o szczegóły i wytrzymałość (producenci biorą pod uwagę warunki jej wykorzystywania i emocje podczas gry). Każdy przycisk działa tutaj według oddzielnego mechanizmu.

 

Warto wspomnieć, że mechaniczna klawiatura dla gracza z reguły jest głośna przy intensywnym użytkowaniu. Może to być (zwłaszcza w nocy, dla innych domowników) poważną wadą. Jeśli jednak mają oni mocny sen, warto dopłacić i postawić właśnie na „mechanika”.

W związku ze stopniem technicznego zaawansowania tej klawiatury, za najtańszą trzeba zapłacić 200 zł, choć trafiają się też droższe modele.

Membranowa i hybrydowa klawiatura gamingowa

„Niedzielni” gracze wybierają znacznie częściej klawiatury membranowe. Mają one 2 podstawowe zalety: cenę (od 20 zł) i hałasują mniej, niż klasyczne „mechaniki”. W parze z tym idzie też jednak mniejsza odporność na uszkodzenia. Oprócz tego, w miarę upływu czasu pogorszyć się może czucie i odbicie klawiszy.

 

Funkcjonalnym połączeniem obu powyższych typów jest klawiatura hybrydowa. Taka klawiatura gamingowa oferuje precyzję typową dla klawiatur mechanicznych, a zarazem cichszą pracę. Można ją kupić już za 100-150 zł.

 

Klawiatura gamingowa – inne praktyczne funkcje

Klawiatura dla gracza, oprócz przełączników i wspomnianych wyżej udogodnień powinna mieć również inne funkcje usprawniające grę. Są to m.in. antighosting, tryb gamingowy (zabezpiecza przed zaburzeniami rozgrywki), podświetlenie czy też programowanie klawiszy i nagrywanie makr.

Na początek warto przygotować się na wydatek rzędu 100 zł – już wtedy różnica będzie odczuwalna.