Czasy, w których seniorzy konsekwentnie unikali elektroniki, bezpowrotnie mijają. Dojrzałe osoby coraz częściej korzystają z komputerów i znają się na ich obsłudze coraz lepiej. Jaki powinien być komputer dla seniora? Czy laptop dla seniora to dobry pomysł? A może lepiej zainwestować w tradycyjnego PC-ta?

Seniorzy zaskakują zaawansowaniem w obsłudze sprzętu elektronicznego. Komputer dla seniora jest coraz częściej urządzeniem, które pozwala utrzymywać kontakty z rodziną i znajomymi. Często pełni też rolę albumu ze zdjęciami czy encyklopedii. Jaki laptop dla seniora wybrać?

Co powinien mieć laptop dla seniora?

Laptop będzie dla starszej osoby zdecydowanie lepszym wyborem niż komputer stacjonarny ze względu na mobilność i lekkość. Dzięki laptopowi można ograniczyć liczbę dodatków i kabli – głośniki i klawiatura są w nim wbudowane. Obsługa jest prosta, jak w przypadku zwykłych PC-tów.

Oto cechy, które powinien posiadać dobry komputer dla seniora:

  • niska waga, pozwalająca na łatwe przenoszenie,
  • ekran o wielkości przynajmniej 15-17 cali,
  • wygodna klawiatura,
  • intuicyjny system operacyjny,
  • podzespoły zapewniające płynną pracę systemu operacyjnego i oprogramowania,
  • długi czas pracy na baterii,
  • wbudowany moduł Wi-Fi,
  • przynajmniej dwa porty USB.

Dlaczego właśnie te cechy są tak ważne? Warto dowiedzieć się więcej.

Sprawa ciężkiej wagi

Komputer dla seniora powinien być lekki – w tej chwili najlżejsze modele ważą ok. 1,7-2 kg. Sprzęt o takiej wadze pozostanie jednocześnie solidnie wykonany. Cięższe laptopy nie są wskazane.

Wielkość, rozdzielczość i typ ekranu

W dojrzałym wieku często zaczyna szwankować wzrok. Dlatego najlepiej postawić na przekątną 15 lub 17 cali – przy takiej rozdzielczości wszystkie obrazy i teksty pozostaną widoczne bez konieczności powiększania.

Rozdzielczość nie powinna być zbyt duża – przy mniejszej szczegóły będą większe i lepiej widoczne. Powinna ona mieć opcjonalnie 1920×1080 lub 1366×768 px.

Komputer dla seniora powinien mieć ekran o powierzchni matowej lub pokrytej antyrefleksyjną warstwą. Dzięki temu ekran nie będzie odbijał światła w ostrym lub przy zapalonym świetle. Można zdecydować się zarówno na TN (najpopularniejszą, z myślą o standardowych użytkownikach, głównie przeglądających internet), jak i IPS (o szerokim kącie widzenia i równomiernym podświetleniu).

Jaka powinna być klawiatura?

Seniorzy zwykle nie są przyzwyczajeni do pisania na klawiaturze, choć ci z nich, którzy korzystali kiedyś z maszyny do pisania typu QWERTY, będą mieli ułatwione zadanie. Klawisze powinny być duże i rozmieszczone w odpowiednich odstępach, a nadrukowane na nich głoski i symbole czytelne. Klawiatura powinna mieć możliwość podświetlenia i dodatkowe przyciski funkcyjne, ułatwiające korzystanie z komputera. Np. dzięki skrótom w sprzęcie Apple, nawigacja pozostaje dziecinnie prosta.

Intuicyjny system operacyjny

Jaki system operacyjny powinien mieć laptop dla seniora? Dojrzałe osoby docenią Windows 10 Home, który ma wyjątkowo prosty w obsłudze interfejs i funkcje przydatne dla starszych osób. Jego konfiguracja i aktualizacje są szybkie i łatwe. To obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych systemów w laptopach.

Podzespoły – jakie są niezbędne?

Starsze osoby z reguły nie mają większych wymagań, jeśli chodzi o szybkość sprzętu. Najważniejsze, by komputer radził sobie bezawaryjnie z podstawowymi funkcjami – rozmowami przez Internet, korzystaniem z programów biurowych, prostymi grami, przeglądaniem stron internetowych i oglądaniem filmów (na You Tubie oraz z własnych zasobów).

Sercem laptopa i wszystkich operacji pozostaje procesor – wystarczy w tym przypadku dwurdzeniowy Inter Pentium  lub Celeron. W przypadku dojrzałych „hard userów” można pomyśleć o Intel Core i3.

Ważna jest też pamięć RAM. Wspomniany Windows 10 Home będzie działał bezawaryjnie na 4 GB RAM-u. Pamięć masowa powinna mieć m.in. 120 GB, choć im więcej, tym lepiej. Za rozsądne pieniądze można kupić już nawet modele o większej pojemności – 240, 350, a nawet 500 GB. Do tego można zawsze dokupić dysk zewnętrzny za 200-300 zł.

Komputer dla seniora – ceny sprzętu

Laptopa o standardowych parametrach, wystarczających do codziennego, umiarkowanego użytku kupić można już za 1600-2000 zł. Za 2500 złotych otrzymujemy sprzęt o bardzo dobrej specyfikacji, który nie będzie sprawiał problemów. Warto do tego dołożyć też osobną, najlepiej bezprzewodową myszkę – osoby starsze poradzą sobie z nią lepiej niż z wbudowanymi gładzikami.

Warto też zwrócić uwagę na to, by laptop był popularnym modelem. Przy ewentualnych usterkach łatwiej będzie znaleźć do niego części wymienne, które przy mniej znanym sprzęcie mogą okazać się bardzo drogie.