Specyfikacja Samsunga Galaxy S9 mówi sama za siebie – to telefon z najwyższej półki, z serii lubianej przez szerokie grono użytkowników. W co wyposażył ten model producent? I dlaczego jest wart swojej ceny?

Specyfikacja Samsunga Galaxy S9 – czy wyglądem różni się od poprzednika?

Jeśli chodzi o wzornictwo, ramki, które otaczają ekran, są nieco mniejsze, a front wykonany z czarniejszego materiału – by lepiej zlewał się z wygaszonym ekranem. Zmieniło się też miejsce czytnika linii papilarnych. W S9 znajduje się on nie przy aparacie, ale tuż pod nim, co znacznie poprawia komfort użytkowania.

Wodoszczelny wyświetlacz Super AMOLED zapewnia szczegółowość i wysoką jakość wyświetlanego obrazu.

Obudowa Galaxy S9 jest wykonana ze szkła Gorilla Glass 5 po obu stronach oraz wytrzymałego aluminium z serii 7000. Podłużny ekran Infinity ma zaokrąglone rogi i jest stosunkowo wąski, co ułatwia obsługę. Smartfon pod względem designu jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.

Samsung Galaxy S9 – opis techniczny

Wygląd to jednak nie wszystko. Jeśli chodzi o Samsung Galaxy S9, opis nie może pominąć parametrów technicznych.

Sercem tego designerskiego telefonu jest wydajny procesor Exynos 9810 – układ złożony z ośmiu rdzeni z zaawansowaną grafiką Mali-G72 MP18. Układ jest w stanie obsługiwać gigabitowe LTE, póki co wciąż jeszcze rzadko spotykane w Polsce.

Oprogramowanie Galaxy S9 to Android 8.0 Oreo, wyposażony w najnowszą wersję nakładki Samsung Experience. Zawiera ona praktyczne usprawnienia, w tym aktywne powiadomienia o przychodzących wiadomościach.

Pamięć operacyjna przy jednoczesnym obsługiwaniu dużej ilości aplikacji może dawać o sobie znać i być niewystarczająca, ale nie odstaje od normy. Wersja S9 jest wyposażona w 4 GB pamięci, tymczasem w modelu S9+ rozszerzono ją do 6 GB.

Wspomniany wyświetlacz Super AMOLED ma rozdzielczość Quad HD+, zgodną z technologią HDR oraz certyfikowaną Mobile HDR Premium.

Warto wspomnieć również o czymś, co może zainteresować tych, którzy chcą korzystać z jednego telefonu zarówno prywatnie, jak i służbowo. Slot w S9 jest hybrydowy – do telefonu możemy wprowadzić dwie karty SIM lub kartę SIM i kartę pamięci. Wersja z podwójną kartą SIM ma na „plecach” napis „DUOS”.

Designerski i wytrzymały

Warto wspomnieć o baterii 3000 mAh, która pozwala na intensywną pracę telefonu bez doładowywania przez niemal 8 godzin. Według oficjalnych danych Samsunga, ogniwo pozwala korzystać z następujących funkcji urządzenia:

  • rozmowy telefoniczne – do 22 godzin,
  • używanie internetu (Wi-Fi) – do 14 godzin,
  • korzystanie z internetu (3G) – do 11 godzin,
  • używanie Internetu przez LT – do 12 godzin,
  • wyświetlanie filmów – do 16 godzin,
  • odtwarzanie dźwięku z włączoną opcją Always-On Display – do 48 godzin,
  • odtwarzanie dźwięku z wyłączoną opcją Always-On Display – do 80 godzin.

Baterię można ładować zarówno tradycyjnie, jak i bezprzewodowo.

S9 – gratka dla artystów

Specyfikacja Samsunga Galaxy S9 nie może pominąć również wyjątkowego aparatu fotograficznego i kamery.

Aparat wyposażony jest w zmienną przysłonę (cecha charakterystyczna dla tradycyjnych, profesjonalnych lustrzanek), a jej maksymalna jasność wynosi f/1,5. To jedyny smartfon, który oferuje taką wartość. W praktyce oznacza to, że do matrycy dotrze o 28% więcej światła niż w przypadku S8. W związku z tym zdjęcia wykonywane wieczorem i w nocy również będą lepszej jakości niż kiedykolwiek.

W dzień przesłona jest zamykana do f/2,4, żeby zapobiec przepaleniu zdjęcia i zapewnić mu jak najlepszą jakość. Można też, niczym w profesjonalnym sprzęcie, regulować ją ręcznie.

Światła, kamera… akcja!

Jeśli już mowa o Samsung Galaxy S9, opis kamery również wart jest uwagi. Obraz pochodzący z tego modelu jest płynny. Telefon pozwala bowiem kręcić filmy w aż 60 kl/s w formacie UHD. Ze względu na obciążenie procesora, towarzyszy temu jednak ograniczenie do 5 minut na film.

Nie należy też zapominać o świetnym slo-mo (z 32-krotnym spowolnieniem!). Oznacza to, że 0,2 sekundy obrazu może być rozciągnięte nawet do 6,3 sekundy.

Na uwagę zasługuje też praktyczne podejście producenta – w S9 zastosowano nowy kodek H.265, dzięki któremu filmy K będą zajmować o 40% mniej miejsca.

Jak widać, specyfikacja Samsunga Galaxy S9 wskazuje na to, że jest to flagowiec warty swojej ceny. Z S9 będą zadowoleni szczególnie osoby kreatywne, które szukają sprzętu na miarę swoich wysokich wymagań, a nie zawsze mogą mieć ze sobą zwykły aparat fotograficzny. Obecnie na rynku nie ma drugiego modelu, który wykorzystywałby właściwości lustrzanki w takim zakresie.