Najlepsze smartfony – czyli jakie konkretnie? Jakie kryteria powinny spełniać urządzenia dla najbardziej wymagających użytkowników? Najnowsze smartfony są wyposażone w szereg różnych funkcji, które uprzyjemniają i poprawiają komfort użytkowania. Jakie są najnowsze trendy w designie i technologii?

Już w tej chwili telefony coraz częściej przypominają zaawansowane kamery i aparaty fotograficzne, a czasami przejmują też funkcje laptopów. Wiele osób twierdzi jednocześnie, że ten segment elektroniki rozwija się już dużo wolniej niż kiedyś, kiedy smartfony dopiero wchodziły na rynek. Takie spowolnienie jest jednak typowe dla rynku, który szybko się nasycił.

Najnowsze smartfony – gdzie widać największy postęp?

W miarę upływu czasu eliminowane są kolejne błędy i naprawiane usterki – a każdy kolejny model konkuruje właściwie już sam ze sobą, próbując przeskoczyć własną poprzeczkę. Poziom technologiczny jest wyrównany, a rywalizacja toczy się głównie w obszarze niuansów. Każda kolejna innowacja wymaga coraz więcej wysiłku ze strony producentów.

Istnieje jednak dziedzina, w której jednak wszyscy tak samo głowią się, jak poprawić parametry – jest to żywotność baterii. Obecnie nawet najlepsze smartfony działają góra 1-2 dni przy intensywnym użytkowaniu. Widać lekkie zmiany – twórcy sprzętu proponują nowe sposoby ładowania i szybkie ładowarki bezprzewodowe, jednak nie rozwiązuje to problemu szybko wyczerpującego się akumulatora.

Najlepsze smartfony, czyli jakie?

Najnowszych trendów we flagowych telefonach jest przynajmniej kilka. Ramki wokół wyświetlacza są coraz cieńsze, a on sam staje się coraz bardziej wydłużony, dzięki czemu jest węższy i bardziej komfortowo trzyma się go w dłoni. Panuje moda na ekrany 18:9, 19:9, a nawet 19:5:9, która powoli opanowuje też tańsze modele.

Jeśli chodzi o rozdzielczość wyświetlacza, może ona przekraczać obecnie nawet 2,5-3 tys. px, a coraz popularniejsza technologia AMOLED, w której wykonany jest ekran, gwarantuje wysoki kontrast i nasycenie kolorów.

Wraz z premierą iPhone’a X na rynku pojawił się tzw. „notch” – wycięcie w górnej części wyświetlacza, w którym znajdują się czujniki, aparat i głośnik. Wcześniej znajdowały się one w innych, często losowych miejscach.

Fotografia w smartfonach nowej generacji

Najnowsze smartfony charakteryzują się zastosowaniem podwójnych, a czasem nawet potrójnych aparatów tylnych. Wówczas jeden obiektyw jest standardowy, drugi zaś przybliża obraz. Czasami też zamiast zbliżenia można natrafić na optykę szerokokątną, szczególnie przydatną przy fotografii wnętrz i krajobrazów.

W Samsungu Galaxy S9 zastosowano innowację, która polega na zmiennej przesłonie, która dostosowuje się automatycznie do warunków atmosferycznych i ilości światła. Gdy jest go za mało, zmniejsza się ona do f/1,5, dzięki czemu możliwe jest robienie zdjęć przy bardzo słabym świetle, a efekt przypomina zdjęcia z popularnych lustrzanek. Obecnie to jedyny aparat na rynku z taką funkcją.

Najlepsze smartfony flagowe, w tym np. Samsung Galaxy S9 oferują nagrywanie filmów 4K w 60 kl./s. Wiąże się to oczywiście z szybkim „zapychaniem” pamięci, ale płynność i szczegółowość takich filmów jest nie do przecenienia, nawet wśród amatorów.

W związku z intensywną eksploatacją, najnowsze smartfony powinny mieć też dużą pamięć masową – co najmniej 64 GB oraz RAM – 6 GB. Z reguły jest to już standardem, jeśli chodzi o flagowce. Must-have to też Android 8.0 / 8.1 z aktualizacją do wersji 9.0., dual SIM, a także Bluetooth 5.0 z aptX, dual SIM, szybkie LTE i ładowanie baterii. Coraz częściej obudowy posiadają też atesty gwarantujące wytrzymałość na przypadkowy upadek.