Na rynku tabletów znajdziemy naprawdę szeroką gamę modeli. Najtańsze można kupić za mniej niż 500zł, a ceny droższych mogą sięgać nawet 2000zł. Jak łatwo się domyślić, różnice te nie wynikają znikąd. Drogie tablety skierowane są do wymagających użytkowników. Jakimi parametrami się wyróżniają?

Dużą zaletą bardziej zaawansowanych tabletów jest obecność portu HDMI. Umożliwia on podłączenie urządzenia do telewizora. To pożyteczne np. dla kinomanów, którzy oglądają wiele filmów, ale ekran tabletu jest dla nich za mały. Innym przydatnym wyposażeniem jest moduł 3G. Dzięki niemu nie trzeba desperacko szukać Wi-Fi, by połączyć się z internetem. Wystarczy włożyć do tabletu kartę i korzystać z danych pakietowych. W lepszych urządzeniach wbudowana jest dość przyzwoita kamerka, która umożliwia wideokonferencje.

Zaawansowani użytkownicy mają większe wymagania i bardziej intensywnie korzystają z tabletów. Potrzebują więc dobrej baterii. Niektóre tańsze oferują baterię, która po 3 godzinach korzystania ulega rozładowaniu podczas gdy modele z „wyższej półki” mogą służyć nieprzerwanie nawet przez 10 godzin.