W życiu każdej pociechy nadchodzi ten moment. Kiedyś telefon komórkowy dla dziecka był rzadkością. Dziś ma go już niemal każde dziecko – ze względów bezpieczeństwa, choć i nie tylko. Jaki powinien być telefon dla dziecka i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Telefon dla dziecka – prosty w obsłudze czy zaawansowany?

Niektórzy mogą być zaskoczeni, jak bardzo dzieci lubią elektronikę i jak szybko jej się uczą. W parze z ponadprzeciętnym refleksem idzie szybka, intuicyjna nauka nowych funkcji. Szybko dochodzi do sytuacji, w której maluch obsługuje telefon czy tableta sprawniej niż jego rodzic (uczeń przerasta mistrza).

Wśród rodziców jest kilka szkół postępowania. Niektórzy twierdzą, że telefon komórkowy dla dziecka powinien być jak najprostszy i mieć jak najmniej „bajerów”, żeby nie rozpuścić dziecka i zminimalizować ryzyko usterek. Inni z kolei wolą rozpieszczać dziecko i z chęcią spełnią jego technologiczne zachcianki.

Niezależnie od tego, którą opcję reprezentują rodzice, warto zwrócić uwagę na to, by telefon dla dziecka uwzględniał pewne przydatne funkcje.

Co powinien mieć telefon komórkowy dla dziecka?

Szukając idealnego modelu, zwróć uwagę na poniższe cechy, które powinien mieć sprzęt dla dziecka:

  • wytrzymała bateria,
  • lokalizator GPS,
  • odporny wyświetlacz,
  • Wi-Fi,
  • zaawansowany procesor.


Wytrzymała bateria

Wiadomo, że maluchy trudno odkleić od smartfona. Telefon dla dziecka powinien mieć w związku z tym mocną baterię. Dodatkowym powodem są względy bezpieczeństwa. Telefon wytrzyma dłużej, a Ty skontaktujesz się z dzieckiem bez przeszkód. Bateria powinna mieć więc pojemność minimum 3500 mAh.

Lokalizacja GPS

Telefon komórkowy dla dziecka powinien Ci też umożliwić wyśledzenie go i namierzenie w mieście. Zrobisz to dzięki specjalnym aplikacjom. Funkcja ta dostępna jest tylko w smartfonach. Telefon dla dziecka z GPS-em to narzędzie kontroli rodzicielskiej, które jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo pociechy. GPS-a powinny mieć zwłaszcza telefony dla mniejszych dzieci, w wieku 7-8 lat.  Dzięki temu bardzo łatwo możesz zyskać pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne.

Odporny wyświetlacz

Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest smartfon. Podczas zabawy bardzo łatwo o jego uszkodzenie, dlatego powinien on mieć wzmocnioną obudowę. Zapewni Ci to obudowa Gorilla Glass 4 lub 5. Dzięki niej, nawet mimo upadku, telefon wciąż będzie cały. Jeśli dziecko jest bardzo aktywne, warto zastanowić się nad solidniejszymi materiałami i nieco dopłacić. Wymiana rozbitego wyświetlacza z reguły jest droższa.

Wi-Fi

Wi-Fi to must-have, szczególnie, jeśli chodzi o telefon komórkowy dla dzieci. W końcu chodzi tutaj nawet nie tyle o dzwonienie czy wysyłanie SMSów, co po prostu o dobrą zabawę online – gry lub portale społecznościowe. Transfer do pewnego limitu jest bezpłatny, jednak warto, by telefon posiadał Wi-Fi. Dzięki temu, mając podpięty internet w domu, można korzystać z niego z telefonu, w dowolnym pomieszczeniu.

Wi-Fi pozwoli znacznie ograniczyć koszty. Chcąc ustrzec się przed przekroczeniem bezpłatnego pakietu danych, warto włączyć powiadomienie – by pod koniec miesiąca nie zaskoczył nas wysoki rachunek.

Zaawansowany procesor

Kupując telefon dla dziecka, bądź przygotowany na to, że jego pamięć szybko się zapełni. Dzieci eksploatują smartfony znacznie mocniej, niż dorośli – wliczając w to gry, muzykę, zdjęcia, filmy oraz aplikacje. Aby telefon działał bezawaryjnie i się nie „zacinał”, niezbędny jest wydajny procesor (np. Snapdragon 845) w połączeniu z odpowiednią ilością pamięci (wewnętrznej – 4-6 GB oraz masowej – najlepiej od 64 GB w górę). Nie ma co oszczędzać na tych parametrach – telefony ze słabym CPU i małą ilością RAMu się nie sprawdzą.

Cena smartfona dla dziecka

Nie sposób jednoznacznie określić, czy telefon komórkowy dla dziecka powinien być tani lub drogi. Tańszego sprzętu nie będzie żal, jeśli ulegnie zniszczeniu (np. stłuczeniu lub zalaniu). Droższy z kolei (odporny na upadki i wodę) posłuży dziecku dłużej, a przy okazji zaimponuje znajomym w towarzystwie.

Bezpieczniej będzie postawić na urządzenie za rozsądne pieniądze. Ewentualna strata (kradzież, zgubienie lub zniszczenie) będzie mniej odczuwalna dla obu stron. Rozważ też, które parametry techniczne są dla Ciebie najważniejsze, przejrzyj rekomendacje w Internecie i znajdź model odpowiedni dla swojego dziecka.