Aktualizacja systemu Android – czy jest niezbędna? Często z obawy przed utratą pamięci lub tym, że telefon po aktualizacji nie będzie działać poprawnie, zaniedbujemy tę czynność. Dlaczego aktualizacja zabezpieczeń i systemu operacyjnego jest tak ważna? Dowiedz się więcej.

Aktualizacja systemu Android skutkuje szybszą pracą telefonu, pozwala też na optymalne zarządzanie baterią i zabezpiecza dane przed wpadnięciem w niepożądane ręce. Często jednak użytkownicy telefonu nie aktualizują swojego systemu – mimo porad ekspertów. Prace nad usprawnieniem aplikacji prowadzone są cały czas, dlatego mniejsze aktualizacje zdarzają się co kilka miesięcy, zaś te najbardziej znaczące – średnio co rok.

Wielkie czyszczenie

Aktualizacja zabezpieczeń  i Androida jest ważna z kilku istotnych powodów. Jednym z nich jest usunięcie usterek, które pojawiły się w poprzedniej wersji. Żadne oprogramowanie nie jest idealne, dlatego aktualizacja systemu Android pozwoli się ich pozbyć (pod warunkiem, że zostały naprawione przez programistę. Co daje nam taki update? Chronimy urządzenie przed awarią.

 

Jak przyspieszyć telefon? Zaktualizuj system!

Jeśli narzekasz ostatnio na zacinający się i zwalniający pracę telefon, przyczyna może tkwić w przestarzałym oprogramowaniu. Update pomoże sprawniej sterować podzespołami urządzenia, dzięki czemu aplikacje działają płynniej i szybciej. Nie „zacinają” też telefonu i nie powodują jego wyłączania się.

Często wraz ze spowalnianiem systemu w parze idzie szybsze wyczerpywanie się baterii. Zanim wymienisz ją na nową, zrób aktualizację Androida, a będziesz zaskoczony jej wydajnością. Praktycznym dodatkiem dodawanym od Androida 6.0 jest Doze – funkcja po 30 minutach od zablokowania smartfona wyłącza wszystkie aplikacje. Jest to przydatne zwłaszcza w nocy – pozwala zaoszczędzić w tym czasie baterię.

 

Gratka dla graczy

Aktualizacja zabezpieczeń i oprogramowania pozwala też na uzyskanie lepszej grafiki z większą ilością FPS. W Androidzie (od wersji 7.0) zapewnia to dodatek Vulkan API – odpowiednik windowsowego DirectX. Funkcja ta odpowiada za zarządzanie procesorem w grach 3D dostępnych na telefon. Nie trzeba tu dodawać, że to wciąż ulepszany moduł, dlatego gracze również powinni aktualizować swój telefon.

 

Coś dla wielozadaniowców

Zapracowani użytkownicy smartfonów często nie aktualizują ich z czystego lenistwa, a to błąd. Funkcje wprowadzane przy okazji update’u mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć obsługę telefonu. Jest to np. odpowiadanie na SMSy i wiadomości z Messengera już na poziomie powiadomień (nowość w wersji 7.0) – bez konieczności uruchamiania całej aplikacji.

Inną funkcją dostępną w tej wersji jest multitasking – możliwość używania 2 aplikacji naraz – na jednym wyświetlaczu, pomocna zwłaszcza w przypadku pracy na tablecie lub, ewentualnie, smartfonie.

 

Aktualizacja zabezpieczeń – strzeż swoich danych

Google do tematu bezpieczeństwa podchodzi bardzo serio, dlatego każda kolejna aktualizacja wiąże się ze zwiększoną kontrolą dostępu do danych zainstalowanych w telefonie i ulepszeniem zapory dla hakerów. Aktualizacja systemu Android każdorazowo poprawia poziom zabezpieczenia danych przed działaniem osób postronnych.

Aktualizacja systemu Android – jak zrobić to dobrze?

Update systemu bezpiecznie wykonać tylko wtedy, kiedy wiadomo, że nowe oprogramowanie obejmuje również i nasze urządzenie. Im starszy model smartfona, tym większe ryzyko, że nie będzie możliwości aktualizacji do najnowszej wersji Androida. Przed aktualizacją trzeba zabezpieczyć dane, zgrywając je np. na pendrive i robiąc kopię kontaktów.

Warto też „wyczyścić” telefon ze zbędnych danych. Potrzebuje on ok. 1 GB miejsca na pełną aktualizację. Warto połączyć się z Internetem za pomocą WiFi  – transfer danych mobilnych nie da sobie tak szybko rady ze ściągnięciem nowej wersji oprogramowania. Z użyciem WiFi trwa to kilka, do kilkunastu minut, po czym trzeba zrestartować telefon i wgrać od nowa dane.

Czy  aktualizacja może zaszkodzić?

Do awarii telefonu na skutek aktualizacji dochodzi bardzo rzadko. Aby się tego ustrzec, najlepiej sprawdzać opinie użytkowników na temat nowych wersji oprogramowania – zanim jeszcze sami zdecydujemy się na update. Jeśli najnowsza wersja Androida ma wysokie oceny, nic nie stoi na przeszkodzie, by unikać jej aktualizacji, nawet tych mniejszych. Każda zmiana w pozytywny sposób „tuninguje” smartfona.