Kiedy w 2010 roku Steve Jobs zaprezentował światu pierwszego iPada, urządzenie zdawało się wyznaczać nowy kierunek w świecie urządzeń elektronicznych. Dziś tablet z Androidem nie jest już żadnym luksusem. Jakie ma zalety ten sprzęt i co powinien mieć tablet dla dziecka?

Tablet nie jest urządzeniem niezbędnym – to raczej sprzęt luksusowy, traktowany przez Polaków jako dodatkowy modny gadżet. Czy połączenie większego ekranu i bardziej wytrzymałej baterii z możliwościami smartfonu może być praktyczne?

 

Tablet z Androidem – kiedy to dobry zakup?

Tablet może przydać się w wyjątkowych sytuacjach, takich jak np. wyjazdy biznesowe, czy częste podróże. Jego zalety docenią ci, którzy głównie konsumują treści i multimedia – nie potrzebują oni wtedy laptopa. Wystarczy on do odtwarzania filmów, czytania książek czy przeglądania ważnych dokumentów. Ciężka aktówka z papierami staje się zbędna. Tablet taki zdecydowanie bezpieczniej jest też udostępnić dziecku do zabawy czy nauki. Zwykły PC czy laptop dla małego dziecka, które przypadkiem może z niego usunąć ważne dane – to zdecydowanie zły pomysł.

Tablet z Androidem lub innym systemem operacyjnym często wykorzystywany jest również w wielu przedsiębiorstwach i biurach jako narzędzie do przeprowadzania ankiet, rejestracji czy też prezentacji swojej oferty.

Na tablecie można też rysować, dlatego urządzenie często wykorzystywane jest przez grafików. Tego typu tablety są jednak droższe od innych, mniej zaawansowanych modeli.

Tablety zostaną więc na rynku i są całkiem użyteczne, jednak największe zainteresowanie wśród klientów mają już za sobą.

 

Zalety tableta – dlaczego warto go mieć?

Kiedyś tablet wypełniał niszę między telefonami a laptopami. Obecnie, kiedy funkcje smartfonów są coraz bardziej zaawansowane, można zadawać sobie pytanie – do czego właściwie przyda się tablet z Androidem? I co przemawia za jego zakupem? Oto kilka argumentów.

  • Przyjazna cena

Niegdyś ceny tabletów oscylowały między 1500-2000 zł, co dla niektórych wydawało się ceną zaporową dla tego typu sprzętu. Dziś, kiedy rynek się nasycił, tablet z Androidem mniej znanej marki można kupić już za kilkaset złotych.

  • Dotykowy, pojemnościowy ekran

Ekrany w tego typu sprzęcie są czułe na dotyk – zwykle jest to dotyk 10-punktowy. Wyświetlacze tabletów oferują obecnie świetne odwzorowanie kolorów przy zachowaniu dobrej rozdzielczości (np. 1024×768 px i więcej). Kąty widzenia, w porównaniu ze sprzętem sprzed kilku lat, również zostały poprawione.

  • Wytrzymała bateria

Akumulatory w tabletach są bardzo wydajne – mogą mieć nawet 8000 mAH – oznacza to co najmniej 7-8 nieprzerwanej pracy bez konieczności podładowywania. Warto jednak sprawdzać specyfikację techniczną i opinie użytkowników w internecie na temat poszczególnych modeli.

  • Gry, filmy i internet

 

Tablet dla dziecka w tym zakresie jest najlepszą możliwą opcją. Dzieci uwielbiają konsumować treści i korzystać z gier. Korzystanie z Internetu na tablecie będzie dla nich dziecinnie proste, a przy okazji bezpieczne – pociecha nie wykasuje przypadkiem ważnych danych. 2-, a nawet 4-rdzeniowe procesory sprawiają, że system jest wydajny, a urządzenie zwykle łączy się z siecią przez WiFi lub modem 3G (niekiedy wbudowany).

Oglądanie filmów na 10-12-calowym tablecie również jest bardzo wygodne, nie mówiąc już o mobilności – robić to można w ogrodzie lub podczas podróży autem.

Dodatkowo, do dyspozycji w wirtualnych sklepach Androida czy iOS znajduje się mnóstwo ciekawych gier.

 

Tablet dla dziecka – co jest ważne przy jego zakupie?

Jeśli chcesz kupić tablet dla dziecka, takie urządzenie powinno być przede wszystkim wytrzymałe. Zwróć uwagę na jego konstrukcję. Przydadzą się wszelkie gumowe amortyzujące dodatki, uchwyt do przenoszenia i ekran trudny do stłuczenia. Dobrze, jeśli tablet będzie też wodoodporny.

Taki tablet powinien łączyć w sobie dwie funkcje – nauki i zabawy, dlatego tablet z Androidem często ma interfejs dostosowany do możliwości dzieci, który ułatwia intuicyjną obsługę – nawet, jeśli dziecko nie umie jeszcze czytać.

Urządzenie do zabawy i nauki zawiera dodatkowo wgrane aplikacje edukacyjne. Rodzice mogą odetchnąć z ulgą jeśli chodzi o bezpieczeństwo, bo przeglądarka internetowa nie będzie obsługiwać wielu stron (nałożone są filtry rodzicielskie, które można potem ręcznie zdjąć – lub rozszerzyć).

Jak widać, tablet mimo, że nieco zakurzony i zapomniany, wciąż może przydawać się w wielu sytuacjach, i to nie tylko dzieciom. Dlatego też warto rozważyć jego zakup, tym bardziej, że nie jest to już wydatek, który nadwyręży domowy budżet.