Jeśli już kiedyś upadł Ci telefon, na pewno wiesz, z jakimi kosztami wiąże się wymiana ekranu. Smartfona przed stłuczeniem pomoże Ci zabezpieczyć etui na telefon lub szkło hartowane. Dowiedz się, jakie są zalety obu rozwiązań.

Smartfony to delikatna elektronika, która jest wrażliwa na wstrząsy i upadki. W jaki sposób możesz uchronić przed nimi swój telefon? Producenci wciąż dopracowują coraz lepsze rozwiązania technologiczne. Rozważ folię ochronną, etui na telefon lub trzecią możliwość – szkło hartowane.

Folia ochronna – gwarancja ekranu bez zarysowań

Choć folia wydaje się najsłabszym z zabezpieczeń, ma ona znaczenie. Obecnie większość dostępnych na rynku folii jest wykonana z poliwęglanu. Tańsze folie będą się szybko odklejać i nie zabezpieczą telefonu przed zarysowaniami. Folie dobrej jakości rozpoznasz po tym, że nie będą zbierać pęcherzyków powietrza i idealnie przylegają do ekranu. Do takich folii producenci dołączają też często ściereczki z mikrofibry do wyczyszczenia ekranu przed naklejeniem folii oraz dociskacze. Taki komplet kosztuje zwykle 20-25 złotych.

Etui na telefon

Drugim, skuteczniejszym niż folia sposobem na ochronę telefonu, jest specjalne etui na telefon. W tej kategorii najskuteczniejszy będzie case, choć do wyboru mamy też rovery (futerały), pokrowce oraz bumpery.

Właściwie dobrane etui na telefon osłania nie tylko wyświetlacz, ale też całą obudowę aparatu, uodparniając go na zarysowania i zalania. Takim rozwiązaniem jest case. Najlepsze case’y to takie, których boki zachodzą na ekran. Warstwa silikonu powinna wchodzić na przedni panel smartfona. Przy upadku telefonu ekranem do dołu, silikonowa ramka zamortyzuje upadek i ochroni ekran przed stłuczeniem.

Innym rodzajem etui jest cover (futerał). Taka obudowa ma klapkę przykrywającą ekran wyposażoną w przezroczyste okienko, przez które możemy zerknąć na wyświetlacz bez konieczności odsłaniania ekranu. Pokrowiec jest rozbudowaną wersją futerału, wyposażoną w kaburę, pozwalającą zamocować telefon np. na ramieniu lub przy pasku od spodni.

Istnieje jeszcze inny rodzaj zabezpieczenia wyświetlacza przed upadkiem – tzw.  bumper. Jest to specjalna ramka, która chroni ekran, a jednocześnie wystaje też ponad wyświetlacz. Zwykle jest ona bardzo cienka – warto rozejrzeć się wśród grubszych, solidniejszych modeli.

Szkło hartowane – rozwiązanie warte inwestycji

Zamiast folii można założyć na telefon specjalne szkło hartowane. To droższa, ale jednocześnie trwalsza i zdecydowanie bardziej skuteczna metoda na ochronę telefonu  przed upadkiem. Jeśli masz telefon z Gorilla Glass 4 lub 5, nie musisz rozważać takiej opcji, bo takie szkło świetnie spełnia swoją rolę.

Szkło hartowane cechuje indywidualne dopasowanie do rozmiaru wyświetlacza. Nie blokuje ono przycisków, nie spowalnia działania telefonu, ani nie zasłania części głośnika (co może zdarzyć się w przypadku folii). Takie szkło ma bardzo dużą wytrzymałość na zarysowania, uderzenia i upadki. Wytrzymałość tego materiału opisuje celnie skala Mohsa, wg której smartfony wyposażone w szkło o twardości H8 lub H9 zarysować można tylko ostrzem diamentowym.

Szkło może być przezroczyste, matowe lub zmniejszające kąt widzenia. Nie przekłamuje ono kolorów i nie zmniejsza wrażliwości wyświetlacza na dotyk.

Wybór zabezpieczenia zależy od stopnia eksploatacji smartfona. Jeśli pracujesz w trudnych warunkach i telefon często narażony jest na upadek z wysokości, wskazany będzie case. W innych wypadkach wystarczy folia lub bumper.